wtorek, 2 maja 2017

#40 "Czas żniw" Samantha Shannon


Tytuł: Czas żniw
Autor: Samantha Shannon
Wydawnictwo: SQN
Liczba stron: 520
Egzemplarz recenzencki


"Sprowadziłem cię z powrotem ponieważ bez ciebie nie potrafiłbym znaleźć siły do walki."


Paige Mahoney jest jasnowidzem. W klasyfikacji jasnowidzów uplasowała się na najwyższym miejscu, ze względu na swój osobliwy dar. Paige jest śniącym wędrowcem. Potrafi przeniknąć do sennego krajobrazu danej osoby, sprawić, że oszaleje, a nawet uśmiercić, wypychając jej ducha. Jak się okaże, to dopiero namiastka talentu, jaki posiada dziewczyna. 

Dzięki swoim zdolnościom, zaskarbiła sobie przychylność u Jaxona Halla, który przewodzi jednym z gangów jasnowidzów. Jasnowidze muszą ukrywać się przed władzą (Sajonem) i zepchnięci do podziemi prowadzą przestępczą działalność właśnie w takich gangach. Paige jest faworytą, czyli prawą ręką Jaxona. Wciąż ukrywa swoją odmienną naturę przed własnym ojcem, który pracuje dla Sajonu.

Pewnego dnia, w wyniku niefortunnych zdarzeń Paige zostaje porwana. Budzi się w zupełnie innym świecie, świecie o których nie wie większość jasnowidzów - kolonii karnej Szeol I. Władzę w koloni sprawują Refaici, okrutni dla jasnowidzów, karmiący się ich aurą. Tylko wybrańcy, o największych talentach mogą wspiąć się wyżej w hierarchii, jednak wiąże się to z pełną indoktrynacją. Paige trafiła pod opiekę Refaity Arcturusa, nazywanego Naczelnikiem i Małżonkiem Krwi (narzeczony władczyni Nashiry). Zbuntowana dziewczyna, nie chce podporządkować się regułom panującym w kolonii i od pierwszego dnia planuje ucieczkę. Tym bardziej, że Nashira ma ukryte, niecne plany wobec jej talentu. Wkrótce okaże się komu może zaufać, kogo straci, a co zyska dzięki pobytowi w kolonii. Kiedy Wydawnictwo SQN zaproponowało mi przeczytanie serii książek Samanthy Shannon, moja odpowiedź musiała być tylko twierdząca. Z wypiekami na twarzy oczekiwałam przybycia kuriera, po tych wszystkich zachwalaniach w bookstagramowym świecie. Niezmiernie cieszę się, że moje odczucia są podobne, jak większości z Was. Shannon stworzyła misterny świat. Cała organizacja przestępców, ich hierarchia, kategorie jasnowidzów są dopracowane w najmniejszych detalach i przyznam szczerze, że początkowo ciągle zerkałam na pomocniczą mapkę, żeby połapać się w tym wszystkim. Ale to tylko świadczy o doskonałym kunszcie tej młodej pisarki i jeszcze większej wyobraźni. 

Bohaterom nie brak wyrazistości, odwagi, każdy z nich jest indywidualnością. Paige jest istnym wulkanem emocji z zadziornym charakterkiem. Nie godzi się na bycie niewolnicą systemu.

Doceniam to, że nie wszystko w tej książce było cukierkowe, a bohaterowie nie osiągali wszystkiego, co sobie zaplanowali. Mimo osiągniętego celu, sukces był tylko połowiczny, a wielu ludzi oddało za niego swoje życie.

Dzięki książkom takim, jak ta, coraz bardziej przekonuję się do fantastyki. Tutaj, przede wszystkim, spodobał mi się pomysł na bohaterów i ich umiejętności. Oczywiście odnajduję cechy wspólne z innymi książkami tego gatunku - bunt przeciwko systemowi, walka, ponadprzeciętne umiejętności bohaterów. Jednak seria "The bone season" ma to "coś", co przekonuje czytelnika do sięgania po kolejne części. Szybka akcja, ciekawie wykreowany świat, a przede wszystkim zakończenie, które wymaga udzielenia odpowiedzi.

Oczywiście warto wspomnieć, że Samantha Shannon miała (tylko!) 22 lata, kiedy wydała tę książkę. To młoda, zdolna pisarka, a do tego przeurocza. 26 kwietnia miałam okazję spotkać ją osobiście. Obecnie na rynku ukazała się trzecia część "Pieśń jutra". 

A już wkrótce spodziewajcie się recenzji "Zakonu Mimów", czyli drugiej części serii. 

Ocena: 8/10


Dziękuję Wydawnictwu SQN4 komentarze:

 1. Muszę się w końcu zebrać i przeczytać tę książkę :)
  Pozdrawiam Ania z bloga http://laheyrecenzuje.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli lubisz fantastykę i YA to polecam :)

   Usuń
 2. Czytałam i bardzo podobała mi się na książka :)

  Pozdrawiam Agaa
  ilovetravelingreadingbooksandfilms.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A czytałaś dalsze części? Jestem niesamowicie ciekawa Pieśni jutra :)

   Usuń