niedziela, 21 maja 2017

#42 "Kluczowy świadek" Jørn Lier Horst


Tytuł: Kluczowy świadek
Autor: Jørn Lier Horst
Wydawnictwo: Smak Słowa
Liczba stron: 348
Data premiery: 26.04.2017 r.
Tom I (William Wisting)
Egzemplarz recenzencki


"- Masz jakieś plany na weekend?
- Na weekend i na kolejne trzy tygodnie.
Zrobił sztuczną pauzę. Czuł, że coś się stało. Coś poważnego. Coś, co oznaczało, że urlop nie będzie wyglądał tak, jak go sobie zaplanował. 
-Ale nie aż takie, żeby nie udało się ich zmienić - dodał z uśmiechem. Czuł łaskotanie w żołądku jak zawsze, gdy kroiła się duża sprawa. Został policjantem żeby urzeczywistnić swoje chłopięce marzenie, a takie nieprzewidziane wypadki czyniły to marzenie wiecznie żywym."William Wisting miał rozpocząć zasłużony urlop. Wtedy oczywiście pojawił się trup. Trup = praca, czyli nici z urlopu.

Denatem okazał się Paraben Pramm. Ofiara była naga, związana, w ustach miała wciśnięte banknoty, a jej ciało poddano torturom. Komu naraził się ten starszy pan, że zginął tak okrutną śmiercią?

Doświadczony Wisting i jego ekipa podeszli do sprawy z niezwykłym profesjonalizmem i gorliwością. Śledztwo rozpoczęli od przepytania sąsiadów. Pramm nie miał rodziny, przyjaciół. Mieszkał sam, oddawał się swojemu hobby - fotografował ptaki. Na pierwszy rzut oka wydawał się zwykłym staruszkiem, więc komu zależało na jego śmierci? Wisting wie, że do sąsiadów należy wrócić, nawet kilkukrotnie. Bo sąsiedzi zawsze wiedzą i widzą więcej, niż chcą przyznać. Zwłaszcza, gdy sąsiadką jest siostra znanego przestępcy. W przedmowie autor dzieli się z nami ważnymi informacjami. "Kluczowy świadek" to książka oparta na prawdziwych wydarzeniach. Inspiracją była sprawa głośna w całej Norwegii, niewyjaśnione do dziś zabójstwo 71-letniego wdowca Ronalda Ramma. Jørn Lier Horst, jako policjant, pracował nad tą sprawą. Na tym głównie polega wyjątkowość tej książki - dotykamy prawdziwej historii, historii napisanej przez samo życie, a spisanej przez realnego policjanta. Sam autor przyznaje, że postanowił napisać książkę, aby odświeżyć zainteresowanie sprawą, żeby wreszcie mogła mieć swój finał. Rzeczywiście, śledztwo wznowiono, niestety nikomu nie postawiono jeszcze zarzutów. 

Horst chcąc oddać sprawiedliwość, choć w książce, odnajduje mordercę. I mimo, że w tym miejscu jest to czysta fikcja literacka, jest przekonany, że do zabójstwa Ramma doszło w związku z popełnieniem innego przestępstwa. 

Głównym bohaterem książki jest William Wisting, policjant. Policjant tak "zwykły", że aż ciekawy. Rzadko spotykamy takich w literaturze kryminalnej. Kocha rodzinę, nie zdradza żony, nie pije, nie wykorzystuje swojej funkcji do popełniania przestępstw, nie ma problemów psychicznych. Jedynym jego przewinieniem jest oddawanie się sprawie i częste stawianie pracy ponad rodzinę i odpoczynek, ale to chyba zmora większości "prawdziwych glin". Sam autor zaznacza, że chciał stworzyć bohatera na wzór realnych policjantów, pokazać jak wygląda praca policji od kuchni. Wisting nie jest wolnym strzelcem, pracuje ze swoją ekipą, tak jak policjanci w rzeczywistości. W końcu rozwiązanie sprawy nigdy nie jest zasługą jednego człowieka.

Dla mnie, jedynym minusem książki jest zbyt szybkie zasugerowanie rozwiązania zagadki. Oczywiście nic nie zostało powiedziane wprost, ale wiedziałam, że coś w trawie piszczy.

"Kluczowy świadek" to 1 część serii o Wistingu. W Polsce książki tej serii wydawane są w różnej kolejności. Do tej pory na polskim rynku ukazały się:
- Jaskiniowiec (tom 9) 
- Psy gończe (tom 8)
- Poza sezonem (tom 7)
- Ślepy trop (tom 10)
- Szumowiny (tom 6)
- Gdy zapada zmrok (tom 0,5)

Wydawnictwo Smak Słowa zapowiada wydanie kolejnych, już chronologicznie. Pewnie dlatego, że książki Horsta spotkały się z dużą sympatią czytelników. Ja również z pewnością sięgnę po kolejne!


Ocena: 4/5Dziękuję Wydawnictwu Smak Słowa2 komentarze:

  1. Nie czytałam jeszcze żadnej, z czego akurat się cieszę, zapowiadają się bowiem wspaniałe lektury :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Też mam wrażenie, że to kawał dobrych kryminałów :) Pozdrawiam!

      Usuń