wtorek, 3 stycznia 2017

Czytelnicze podsumowanie roku 2016 i najnowsze premiery
Nie lubię podsumowań, dlatego postaram się nie zamęczyć Was zanadto :) Postanowiłam podsumować rok 2016, w formie rankingu książek. Polecę Wam moje osobiste top 10, spośród tych, które najbardziej zapadły mi w pamięci i które warte są przeczytania. Oczywiście zaproponuję kilka nowości, bo początek nowego roku obfitować będzie w ciekawe i wyczekiwane premiery! 

1) Małe Życie - Hanya Yanagihara 
Opowieść o dorastaniu,  przyjaźni, mierzeniu się z traumą i trudnym dzieciństwem. Studium ludzkiego cierpienia. Książka, która przypomniała mi jak okrutni bywają ludzie, udowodniła zbawczą moc przyjaźni. (recenzja)

2) Bliźnięta z lodu - S.K. Tremayne 
Doskonały thriller psychologiczny. Małżeństwo próbuje poradzić sobie z traumą po stracie córki, jednej z bliźniaczek. Kiedy druga z nich zaczyna podawać się za zmarłą, muszą zmierzyć się z wydarzeniami z tamtej tragicznej nocy. Czy to był tylko wypadek? Czy można bezgranicznie ufać swoim wspomnieniom? (recenzja)

3) Cięcie - Veit Etzold
Po przeczytaniu tej książki, 2 razy zastanowicie się nad meldowaniem się, czy wstawianiem zdjęć na facebooku. Morderca wykorzystywał informacje, które podsuwały mu same ofiary. A był wyjątkowo sprytnym i krwawym mordercą, polecam więc fanom mocnych wrażeń.

4) Zanim się pojawiłeś - Jojo Moyes
Will czerpał z życia pełnymi garściami, nie brakowało mu niczego. Do momentu wypadku. Teraz jest sparaliżowany od szyi w dół. Zamknął się na otaczający go świat. Gdy poznaje Lou, swoją opiekunkę, wydaje się, że wychodzi z marazmu i odzyskuje chęć do życia. Czy Lou jest w stanie uratować Willa i odwieść go od dramatycznej decyzji? 
Pewnie wielu z Was zna tę historię, a Ci którzy nie znają - czas nadrobić zaległości! 

5) Chemia śmierci - Simon Beckett
Antropolog sądowy David Hunter przeprowadza się do małego miasteczka. Wkrótce policja prosi go o pomoc przy rozwiązaniu morderstwa, a jak czas pokaże - serii morderstw. Zabójca skrupulatnie wybiera ofiary, naznacza je w swoisty sposób, a zabija w sposób okrutny. Niestety potencjale ofiary nie potrafią odczytywać pozostawianych ostrzeżeń. David staje przed wielkim wyzwaniem, gdy celem mordercy staje się jego przyjaciółka. 
Mocny kryminał, z wieloma akcentami antropologicznymi. Jeżeli ktoś nie jest zainteresowany stadium  rozkładu zwłok, niech się wstrzyma. Dla miłośników kryminałów - książki Becketta są mistrzowskie.

6) Ogród kości - Tess Gerritsen
Julia odkrywa zakopane w ogrodzie kości. Aby dowiedzieć się do kogo należą, musi prześledzić historię pewnej pary - Rose i Norrisa. Żyli w XIX wieku. On, biedny student medycyny. Ona, biedna dziewczyna, która musi zaopiekować się dzieckiem zmarłej siostry. Jego niesłusznie oskarżą o zabójstwo, ona musi uciekać, gdyż ktoś chce zabrać jej dziecko. Będą próbowali pomóc sobie nawzajem. Czy Rose uratuje Norrisa i swoją siostrzenicę? Dlaczego komuś zależy na odebraniu Rose dziecka? Kto morduje lekarzy i pielęgniarki? Dlaczego wiele kobiet umiera zaraz po porodzie? I wreszcie, czyje kości leżą w ogrodzie Julii? (recenzja)

7) Kasacja - Remigiusz Mróz
Gdy Kordian (Zordon) podejmuje pracę w renomowanej kancelarii prawniczej, pod patronatem mecenas Joanny Chyłki, nie wie, że jego życie znajdzie się w niebezpieczeństwie. Podejmują się obrony człowieka, którego policja znalazła w domu z dwoma ciałami. Sprawa wygląda beznadziejnie, oskarżony nie chce zeznawać, obrońcy dwoją się i troją, aby go uniewinnić. Wkrótce okazuje się, że w sprawę zaangażowana jest mafia.
Kasację należy przeczytać choćby dlatego, żeby poznać niesamowitą Chyłkę, która jest jedyna w swoim rodzaju :) (recenzja)

8) Płytkie nacięcie - Karin Slaughter
Młoda dziewczyna mierzy z broni do swojego przyjaciela. Gdy interweniuje policja, pada martwa. W tym samym czasie, w łazience odnaleziono zwłoki noworodka. Czy para nastolatków była jego rodzicami? Śledztwo, jak i sekcja zwłok dają zdumiewające rezultaty. Dzieci miały powód do dziwnego zachowania, gdyż przeżyły okropną traumę. 
(recenzja

9) Andumenia - Monika Glibowska
Nad Andumenią wisi zagrożenie wojny z Zineanem. Władczyni postanawia wybudzić skrzydlatych generałów, którzy po 120 latach mają postawić armię na nogi. Wśród wybudzonych znajduje się May Verteri - piękna i niebezpieczna generał, z silnym temperamentem i ambitnymi planami. Muszą odłożyć w czasie nieuniknioną wojnę i znaleźć zdrajcę we własnym obozie. Oprócz tego obserwujemy ich życie, pełne walk wewnętrznych, ale i zabawnych sytuacji. 
Książka oprócz pięknie stworzonego, fantastycznego świata, bogata jest w ciekawych i kontrowersyjnych bohaterów, których warto poznać. (recenzja)

10) Kamieniarz - Camilla Lackberg

Patrick i Erika muszą rozwiązać kolejną zagadkę. W wodzie odnaleziono martwą córeczkę sąsiadów. Odpowiedzi na pytanie, dlaczego ktoś zabił malutkie dziecko, należy szukać daleko w przeszłości. Bo za mordercami zazwyczaj stoją jakieś traumatyczne przeżycia. Przy okazji, na jaw wychodzą głęboko skrywane tajemnice wielu rodzin, bo wiele osób jest w tym śledztwie podejrzanymi. 
Wybrałam "Kamieniarza", ale polecam Wam całą serię kryminałów Camilli Lackberg, które są łagodniejsze, można by rzec - mniejszego kalibru. Niemniej, czyta się je przyjemnie, zagadki są intrygujące, a fabuła wciągająca. (Nie ma konieczności czytania jej książek po kolei).

Premiery:Na najbliższe miesiące, wydawnictwa przygotowały dla nas czytelniczą ucztę. Mam nadzieję, że nasze portfele podołają wyzwaniu, bo pojawi się kilka znakomitych nowości. Wybrałam tylko 10, choć nowości jest więcej, a o części z nich pewnie przypomnę sobie po fakcie. 


1) Dziewczyna, którą kochałeś - Jojo MoyesSophie, żona francuskiego malarza, w czasie I Wojny Światowej musiała gościć w swym hotelu Niemców. Jej pięknym obrazem, podarunkiem od męża, zainteresował się komendant niemieckiej armii. Sophie, aby wyciągnąć męża z obozu pracy, jest w stanie zrobić wszystko - oddać obraz, a nawet coś więcej. Czy wyrwie ukochanego ze szponów śmierci?
Niemal 100 lat później obraz trafia do Liv. Po obraz zgłasza się rodzina malarza, twierdząc, że został skradziony w czasie wojny. Liv nie chcąc oddać obrazu, prezentu od zmarłego męża, podejmuje batalię sądową. Zrządzenie losu sprawia, że po przeciwnej stronie barykady zasiada człowiek, w którym się zakochała. Zawodowo zajmuje się odzyskiwaniem dzieł sztuki. 
Jeden obraz, który był świadkiem wielu historii.

Miałam to szczęście, przeczytać jeszcze przed premierą i powiem Wam jedno - bomba! Dla fanów Jojo Moyes, must read.

Premiera: 11 stycznia

2) Margo - Tarryn Fisher


Margo nie jest jak inne nastolatki. Żyje w ponurym miasteczku Bone, które przejezdni omijają szerokim łukiem. Swój dom nazywa „pożeraczem”. Jej cierpiąca na depresję matka nie odzywa się do niej i traktuje niczym służącą.

Dziewczyna trzyma się na uboczu, dni spędza w samotności. Wszystko nieoczekiwanie się zmienia, kiedy poznaje Judah – starszego chłopaka z sąsiedztwa. Sparaliżowany, na wózku inwalidzkim, odkrywa przed Margo świat, jakiego dotąd nie znała.

Kiedy w okolicy ginie siedmioletnia dziewczynka, dwójka osobliwych przyjaciół rozpoczyna prywatne śledztwo. W głowie Margo pojawia się desperackie pragnienie, aby wytropić morderców. I przykładnie ukarać… „Oko za oko. Krzywda za krzywdę. Ból za ból”. Rozpoczynając bezlitosne polowanie na zło, dziewczyna nie zdaje sobie sprawy, jaką cenę przyjdzie jej za to zapłacić.

Najbardziej brutalna prawda to ta o nas samych.

Aktualnie czytam - zapowiada się obiecująco :)

Premiera: 11 stycznia


3) Araf - Elif Shafak
Araf znaczy czyściec. Tu spotkasz się z samym sobą.

Omer, Abed i Piyu. Każdy z nich niedawno przyjechał do Stanów Zjednoczonych na studia w Bostonie. Omer pochodzi z Istambułu, robi doktorat z nauk politycznych, szybko adaptuje się w nowym miejscu i zakochuje się Gail - biseksualnej intelektualistce o skłonnościach samobójczych. Gail jest Amerykanką, która we własnym kraju i we własnej skórze czuje się nie na miejscu. Abed jest biotechnologiem, którego martwi sposób prowadzenia się Omera, niespodziewana wizyta matki i stereotypowy sposób postrzegania Arabów w Ameryce. Piyu to Hiszpan, który ma zostać dentystą wbrew lękowi przed ostrymi narzędziami; nieustannie niepokoją go latynoscy krewni jego niestabilnej emocjonalnie dziewczyny - Algre.

Z upływem czasu ich relacje ewoluują tak samo jak ich postrzeganie siebie, własnych ojczyzn i kraju, w którym przyszło im żyć. Araf to opowieść o tożsamości, wykluczeniu i przynależności. Wyprawa w świat obsesji w poszukiwaniu nadziei, miłości i przyjaźni.

Premiera: 11 stycznia

4) Wotum nieufności - Remigiusz Mróz
Marszałek sejmu, Daria Seyda, budzi się w pokoju hotelowym, nie pamiętając, jak się w nim znalazła ani co się z nią działo przez ostatnich dziesięć godzin. Jest przekonana, że stała się ofiarą manipulacji, ale nie wie, kto ani dlaczego może za nią stać.


Tymczasem Patryk Hauer, wschodząca gwiazda prawicy, podczas prac komisji śledczej odkrywa polityczny spisek sięgający najistotniejszych osób w kręgach władzy.

Seyda i Hauer znajdują się po przeciwnych stronach sceny politycznej. Dzieli ich wszystko, ale połączy jedna sprawa…


Premiera: 11 stycznia

5) Już mnie nie oszukasz - Harlan CobenMaya Stern, była oficer sił specjalnych, niedawno powróciła do domu z misji w Iraku. Pewnego dnia zamontowana w jej domu ukryta kamera, mająca śledzić zachowanie opiekunki dwuletniej Lily, ukochanej córeczki Mai, nagrywa filmik z udziałem bawiącej się dziewczynki i jej ojca. Wszystko byłoby w jak najlepszym porządku, gdyby nie fakt, że Joe został brutalnie zamordowany dwa tygodnie wcześniej. Wytrącona z równowagi kobieta zastanawia się nad tym, co przed chwilą zobaczyła. Czy może uwierzyć w to, co widziała? Ale to przecież by oznaczało, że Joe żyje. Czy to w ogóle możliwe? Była przecież naocznym świadkiem jego zabójstwa, a po wszystkim zorganizowała mu pogrzeb. Aby znaleźć odpowiedzi na nurtujące ją pytania, Maya musi uporać się z mrocznymi tajemnicami własnej przeszłości. Gdy tego dokona, będzie zmuszona stawić czoła nieprawdopodobnej i niekoniecznie przyjemnej prawdzie o swoim mężu… i o sobie.

Premiera: 15 lutego

6) Śpij spokojnie - Rachel Abbott
Jak daleko się posuniesz, by zatrzymać przy sobie ukochane osoby?

Kiedy Olivia Brookes dzwoni na policję, by zgłosić zaginięcie męża i dzieci, boi się, że już nigdy ich nie zobaczy. Ma swoje powody, by bać się najgorszego - to nie pierwsza tragedia, której doświadczyła.

Teraz, dwa lata później, główny inspektor Tom Douglas zostaje wezwany, by poprowadzić śledztwo jeszcze raz w tej samej rodzinie, ale tym razem to Olivia znika. Wszystkie dowody wskazują, że jeszcze tego samego ranka była w domu, ale samochód stoi w garażu, a portfel został w torebce. 

Policja chce wystosować odezwę do społeczności, ale z jakiegoś powodu funkcjonariusze nie mogą znaleźć żadnych zdjęć całej rodziny. Nie ma ich w albumach, telefonach i komputerach. Znajdują za to krew...
Czy przeszłość dopadnie Olivię? Słodkich snów, o ile to możliwe. Nigdy nie wiesz, kto wtedy patrzy. .


Premiera: 1 lutego

7) O wiele więcej - Kim HoldenMiłość to dziwna sprawa. Pojawia się znikąd. Nie ma w niej logiki. Nie da się jej zmierzyć. To mieszanka uczuć i pasji, połączenie niebezpieczne, podsycająca miłość... ale również nienawiść. Mimowolnie poznałem oba i jestem już ekspertem.


Zakochałem się w Mirandzie ślepo i bezgranicznie. Wyidealizowałem sobie jej obraz. Jednak marzenia są niczym dym. Są nieuchwytne. Unoszą się nad nami, aż w końcu wydaje nam się, że ich pragniemy, że ich potrzebujemy.

Taka była również Miranda. Ulotna niczym dym. Myślałem, że jej pragnę. Sądziłem, że jej potrzebuję.
W końcu jednak dopadła mnie szara rzeczywistość. Wypatroszyła mnie ze złudzeń niczym okrutny drapieżnik. 
Rzeczywistość bywa podła. Tak jak Miranda.

A ja potrafię być czasem strasznym głupcem... Który mimo wszystko nadal wierzy.
W marzenia. 
W ludzi.


Premiera: 15 marca

8) Mimo naszych kłamstw - Tarryn FisherWiesz dobrze, że nie da się żyć bez ponoszenia konsekwencji własnych decyzji, tak samo jak nie da się żyć bez patrzenia za siebie. Zawsze będziesz wspominał, zawsze będziesz rozpamiętywał. Wielka miłość, która odeszła… Pamiętasz jeszcze, co czułeś, gdy znikała? Ja czuję to cały czas.
Zniszczyłem wszystko. Mam już dosyć tych bezsennych nocy, kiedy analizuję, co się stało. To nie miało prawa się wydarzyć! Ile razy wypowiadałeś w myślach to zdanie? Nawet raz to za dużo. Dla mnie te słowa to już niemal modlitwa.

Chcesz mojej rady? Zastanów się głęboko, zanim zaczniesz okłamywać ukochaną osobę, bo pewnego dnia rozejrzysz się dookoła i zobaczysz jedynie zgliszcza – ruiny życia, które chciałeś mieć, tragedie osób, które darzyłeś uczuciem, zniszczonego siebie.
Nie, nie zostawię tak tego. Mimo naszych kłamstw tym razem postawię wszystko na jedną kartę. Przecież ona mnie potrzebuje…
C.
Mimo naszych kłamstw to pożegnanie z Olivią, Leah i Calebem. Nadszedł czas na ostatnią część miłosnej układanki. Jeśli myślisz, że znasz już całą historię, to błąd. Tarryn Fisher nie pozwoli Ci odetchnąć, rozpali Twoje emocje do czerwoności.

Premiera: 11 stycznia

9) Księga snów - Nina GeorgeMiędzy życiem i śmiercią istnieje świat, którego stąd nie widać.

Życie człowieka to suma wyborów. Dokonuje ich w każdej sekundzie. Ale czy wie, jakie naprawdę będą ich skutki? Czy może sprawić, by zły wybór doprowadził do szczęśliwego zakończenia?

Henri. Reporter wojenny. Żył w ciągłym zagrożeniu, jednak najbardziej przerażał go stały związek i założenie rodziny. Ratuje tonącą dziewczynkę, ale sam zapada w śpiączkę.
Eddie. Redaktorka w wydawnictwie. Kiedyś związana z Henrim. Jej ustabilizowane życie burzy informacja, że uczynił ją odpowiedzialną za podejmowanie wszystkich decyzji dotyczących jego leczenia.
Sam. Wyjątkowo inteligentny i wrażliwy trzynastolatek. Łatwo rozpoznaje uczucia innych, a emocje opisuje za pomocą kolorów. Marzy o tym, aby w końcu poznać ojca, którego losy śledził przez całe życie.

Przeszłość i teraźniejszość, rzeczywistość i marzenia, prawda i to, co się prawdą wydaje, splatają się w jedną historię. Ścieżki trójki bohaterów krzyżują się w krainie snów, gdzie zacierają się granice, a wspomnienia dają drugą szansę na życie.

Premiera: luty 

10) Grób mojej siostry - Robert Dugoni

Tracy Crosswhite przez lata kwestionowała fakty dotyczące zniknięcia jej siostry. Nie wierzy, że Edmund House, przestępca seksualny oskarżony i skazany za zamordowanie Sary, jest faktycznym sprawcą tej zbrodni. Licząc, że uda jej się odnaleźć prawdziwego mordercę i wymierzyć sprawiedliwość, Tracy wstępuje do policji i zostaje detektywem w wydziale zabójstw w Seattle, poświęcając się bez reszty tropieniu przestępców.

Gdy ciało Sary zostaje odnalezione w pobliżu ich rodzinnego miasta na północy Gór Kaskadowych w stanie Waszyngton, Tracy ze zdwojoną energią rzuca się w wir pracy, by odnaleźć odpowiedzi na pytania, które dręczą ją od lat. Szukając prawdziwego zabójcy siostry, odkryje tajemnice, które podważą jej wspomnienia z przeszłości, i otworzy drzwi śmiertelnemu niebezpieczeństwu.


Premiera: 8 marcaNa koniec trochę statystyk:

W 2016: 

 • Przeczytałam 65 książek;
 • W sumie: 26 599 stron;
 • W mojej biblioteczce, wciąż do przeczytania mam ponad 100 książek (czyli ponad 100 kupiłam :D) - wybaczcie, ale nie chce mi się dokładnie liczyć ile ich mam i chyba nie chcę liczyć ile na nie wydałam ;);
 • Nie będę przynudzać jakie przeczytałam, bo znajdziecie je w zakładce przeczytane;
 • Napisałam 30 recenzji (plan na ten rok: napisać dużo więcej);
 • Podjęłam współpracę z kilkoma wydawnictwami i autorami, a co najważniejsze - trafiałam na same dobre książki;
 • W marcu założyłam bloga i bookstagrama. Przez te kilka miesięcy zdobyłam wielu obserwatorów, poznałam wspaniałych ludzi, którzy podzielają moją pasję. Dziękuję Wam wszystkim serdecznie! Bez Was nie miałoby to sensu! <3

Życzę Wam zaczytanego 2017 roku! I samych dobrych książek!

12 komentarzy:

 1. Świetny wynik. Z powyższych książek najbardziej podoba mi się chyba "Księga snów".

  OdpowiedzUsuń
 2. "Bliźnięta z lodu" i "Kasację" uwielbiam, a no i "Zanim się pojawiłeś" również. :D
  Co do premier to najbardziej czekam na Cobena! ❤ Ale i na Mroza i Holden się skuszę. 😍 Dobrze, że wypłata 10. :D
  Super podsumowanie Kochana, moje wyszło mi okropnie długie. :p

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie dziwi mnie, że najbardziej na Cobena :D Nową Moyes już masz, ale myślę, że może Ci się spodobać Margo, bo psychologiczna :D Dzisiaj mam zamiar przeczytać do końca i dam Ci znać jak wrażenia <3

   Usuń
 3. Świetny wynik! ;) Oby tak dalej ;)
  a 2017 zapowiada się naprawdę ciekawie ♥
  Zabookowany świat Pauli

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję! :) A to tylko premiery z pierwszych 3 miesięcy 2017!

   Usuń
 4. W Twojej topce 10 najlepszych książek znalazło się kilka pozycji, które miałam już przyjemność czytać i również przypadły mi do gustu. Wymieniłaś również pozycje, po które zamierzam niedługo sięgnąć i bardzo mnie ciekawią np.: "Chemia śmierci" czy też "Bliźnięta z lodu".
  PS: Gratuluję Kochana ładnego wyniku czytelniczego :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję! Koniecznie przeczytaj Chemię i Bliźnięta. Widzę, że powoli sięgasz po kryminały :D

   Usuń
 5. Gratuluję wyniku :) oby rok 2017 był jeszcze bardziej udany :) pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Dziękuję i również pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń