wtorek, 10 stycznia 2017

#32 "Margo" Tarryn Fisher [Przedpremierowo]Tytuł: Margo
Autor: Tarryn Fisher
Wydawnictwo: SQN
Liczba stron: 312
Egzemplarz recenzencki


"Chodzi o priorytety. O wymówki i egoizm. Ludzie chcą innego życia, ale dają się wciągnąć w to samo, którym żyli ich rodzice; w to samo miasto, tę samą biedę, te same zmagania. Potem mają własne dzieci i pamiętają obietnice, jakie sobie składali: że wyniosą się stąd w cholerę. Ale nie wynoszą się, bo to nie takie łatwe. Dlatego mszczą się na sobie, na dzieciach, na sąsiadach. To wymówka, oczywiście."


W Bone jest dom. W domu mieszka dziewczyna. W dziewczynie mieszka ciemność...

Nastoletnia Margo mieszka z chorą psychicznie i odciętą od rzeczywistości matką, w domu, który nazywa Pożeraczem. Matka nie zwraca uwagi na dziecko, przez co dziewczyna stała się samotna, wycofana społecznie. Sytuacja zmienia się, gdy Margo poznaje niepełnosprawnego syna sąsiadki - Judaha. Dzięki przyjecielowi zaczyna wierzyć, że może wyrwać się z Bone, rozpocząć nowe życie, inne od tego, które wiedzie jej matka.


W międzyczasie dochodzi do tragedii. Ginie dziewczynka z sąsiedztwa, którą Margo widziała tuż przed śmiercią. Dziewczyna angażuje się emocjonalnie w sprawę dziecka, przeczuwa kto mógł stać za zabójstwem. Co zrobi z tą wiedzą? 

Kilka emocjonalnych wydarzeń powoduje, że w Margo budzi się osobowość, której dotąd nie znała. Nie próbuje jej zwalczyć, a wręcz ją pielęgnuje. 

Czy Judah pomoże odnaleźć Margo właściwą drogę i wyrwie ją ze szponów życia, które wiedzie? Czy Margo przeciwstawi się losowi i będzie żyła inaczej, niż matka?


"Margo" to mocny thriller psychologiczny. Autorka pochyliła się nad kilkoma ważnymi kwestiami. Co tak naprawdę o sobie wiemy, gdzie są nasze granice, do czego jesteśmy zdolni. Czy jesteśmy zmuszeni powielać grzechy naszych rodziców? 

Na pewno, to kim jesteśmy w ogromnym stopniu zależy od nich, od środowiska, w którym wzrastamy i od wzorców, czy reguł moralnych, które nam przekazano.

"Wydaje się, że bycie chcianą to najlepsze uczucie ze wszystkich. Uczucie, które spaja Twoje życie, daje Ci cel istnienia."

Dzieci obarczone błędami rodziców, samotnością, cierpieniem, skazane są na często tragiczny los. Choroba matki, odizolowanie, kompleksy, bieda sprawiły, że w Margo obudziły się mroczne instynkty. Zaszła w niej duża zmiana - z nieśmiałej, skrytej grubaski, stała się odważną, pewną siebie kobietą i wzięła sprawy we własne ręce. Dosłownie. 

"Żeby być naprawdę szczęśliwą, musisz tego chcieć. Choćby życie Ci się skomplikowało, musisz zaakceptować to, co się stało, porzucić ideały i nakreślić nową mapę prowadzącą do szczęścia."

Książka trudna, o bólu, cierpieniu, biedzie, patologicznym środowisku, krzywdzie dzieci ze strony rodziców. Wywiera ogromne wrażenie, skłania do przemyśleń, momentami przytłacza. Ale jest piekielnie dobra. 

Okazuje się, że Fisher poprzez książkę, próbuje wywrzeć na czytelniku duży efekt i skłonić go do refleksji nad aspektami moralnymi. Autorka stara się usprawiedliwić Margo. Ale przede wszystkim chce oddać sprawiedliwość najsłabszym, których tragiczne historie nie zostały odkryte albo sprawcy nie zostali osądzeni. Dzieciom, które z góry są skazane na porażkę, tylko dlatego, że urodziły się w danym domu, czy środowisku. 


Chcecie poznać Margo? Zdecydowanie polecam. Jednak uprzedzam, że nie będzie to łatwe spotkanie, choć pouczające i ciekawe. 

Margo z jednej strony działa świadomie i z premedytacją dokonuje wątpliwych moralnie czynów, a okazuje się, że żyje w iluzorycznym świecie. Tylko, co jest prawdą, a co złudzeniem? 

Bo najbardziej brutalna prawda to ta o nas samych.

Uwielbiam tak głębokie aspekty psychologiczne w książkach. 

Ocena nie może być inna:  9/10


Dziękuję Wydawnictwu SQN18 komentarzy:

 1. Widzę, że to na prawdę dobra książka, jednak nie dla mnie ;(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dlaczego? Nie lubisz thrillerów? Może warto spróbować :) Pozdrawiam!

   Usuń
 2. Odpowiedzi
  1. Polecam i mam nadzieję, że się nie zawiedziesz :) Pozdrawiam.

   Usuń
 3. Książka zapowiada się obiecująco :) Choć odrobinę boję się przedstawienia historii z perspektywy dziecka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W zasadzie historia rozpoczyna się, kiedy jest nastolatką, a kończy, kiedy jest już dorosła, więc (na szczęście) nie ma tu perspektywy zupełnie małego dziecka. Mam nadzieję, że Cię uspokoiłam i sięgniesz po nią, bo to według mnie, dobra książka :)

   Usuń
 4. Zapowiadało się dość ciekawie - zaburzenia psychiczne, to coś, co mnie interesuje, jednak thriller... Ugh. Nie dam rady, nawet gdybym bardzo chciała. Ale pozostaje wielką fanką okładki (tak wyobrażam sobie moją głowę podczas sesji).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla każdego coś innego :) Zaburzenia psychicznie mnie również bardzo ciekawią! Thrillery nie mniej, dlatego dla mnie bardzo dobra książka :) Może jeszcze kiedyś się przekonasz. Okładka niesamowita! Rzeczywiście, głowa może tak wyglądać, w końcu niezły mętlik powstaje :D

   Usuń
 5. Odpowiedzi
  1. I jest :) tylko pewnie nie dla każdego. Mam nadzieję, że Ciebie zainteresuje! Pozdrawiam :)

   Usuń
 6. Ta książka jest... kosmiczna i niemożliwa! Do tej pory nie wiem co o niej myśleć i jak właściwie się skończyła. Jestem niesamowicie skołowana!
  Jednak wywołała pozytywną reakcję :)
  Pozdrawiam i zapraszam do przeczytania mojej recenzji:
  www.favouread.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się, wyjątkowa! :) Chętnie zajrzę, pozdrawiam :)

   Usuń
 7. Książka brzmi zachęcająco :)

  http://biblioteczka-madelineee.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że trochę Cię zachęciłam :) Pozdrawiam.

   Usuń
 8. Książka wczoraj do mnie przyszła, już nie mogę się doczekać, aż przeczytam, bo zapowiada się naprawdę dobrze. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czytaj i koniecznie pochwal się jak wrażenia! :) Pozdrawiam.

   Usuń
 9. Strasznie się nakręciłam na przeczytanie tej książki i mam nadzieje, że w najbliższym czasie mi się to uda :D Okładka strasznie przyciąga.

  Pozdrawiam, Natalia z http://ksiazkomoaniaczka.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń