czwartek, 15 grudnia 2016

#28 "Osobliwy dom pani Peregrine" Ransom Riggs


Tytuł: Osobliwy dom pani Peregrine
Autor: Ransom Riggs
Wydawnictwo: Media Rodzina
Liczba stron: 400


" - Ale dlaczego te potwory chciały was skrzywdzić? - dopytywałem się.
- Bo nie byliśmy tacy jak inni. Byliśmy osobliwi.
- Jak osobliwi?
- Och, na przeróżne sposoby - odrzekł. - Jedna dziewczynka umiała latać, inny chłopiec nosił w sobie pszczoły, a rodzeństwo, chłopiec i dziewczynka, potrafiło unieść wysoko olbrzymie głazy."


Czy zdarzyło Ci się kiedyś spotkać osobę o niezwykłych umiejętnościach? Tak niezwykłych, że aż nierealnych? Jeżeli tak, jesteś szczęściarzem. Jeżeli nie, to zapraszam Cię do świata, w którym wszystko jest możliwe, gdzie żyją dzieci posiadające szczególne cechy, aż chciałoby się nazwać je "mocami".  


15 letni Jacob od dziecka marzył, aby zostać odkrywcą. Nie wynalazków, lecz świata.Tę niespotykaną pasję zaszczepił w nim dziadek, swoimi opowieściami o osobliwych przyjaciołach. Mówił również o potworach, przed którymi należy się strzec. Jacob myślał, że przez całe życie był karmiony bajkami, jednak jego pogląd na sprawę zmienia się, gdy umiera jego dziadek, w dodatku w bardzo dziwnych okolicznościach. Aby uporać się z powracającymi koszmarami i rozprawić się z przeszłością, nastolatek udaje się na wyspę u wybrzeży Walii, aby odnaleźć sierociniec, w którym w czasach dzieciństwa zamieszkiwał jego dziadek. Na miejscu odkrywa, że sierociniec został zbombardowany, a jego mieszkańcy od dawna nie żyją. Nie wiedział, że na jego przybycie oczekuje już Pani Peregrine, dyrektorka, pod której opieką wychowywał się dziadek. Jacob wkracza do sielankowego świata, w którym żyją osobliwcy. W tym miejscu zaczyna się przygoda pełna magii, przyjaźni, ale i niebezpieczeństw. Ktoś poluje na osobliwe dzieci oraz ich opiekunki i nie ma dobrych intencji. Okazuje się, że tylko Jacob może stawić czoła zagrożeniu i uratować przyjaciół, choć przyjdzie mu za to zapłacić wysoką cenę.

Zachęcona pozytywnymi recenzjami moich ulubionych bookstagramerów, postanowiłam sprawdzić, czy i mnie porwie historia stworzona przez Ransoma Riggsa. Książka okazała się przyjemną  i nieobciążającą lekturą (po wielu, często brutalnych, kryminałach jest to dla mnie ważny aspekt). Znów poczułam się jak dziecko, gdyż wkroczyłam w  świat pełen magii, jednak zupełnie inny, niż znany z Harrego Pottera. Według mnie, właśnie to jest atutem książki - oryginalna historia. Fantastyczne ujęcie, z jakim do tej pory się nie spotkałam. Do tego wartka akcja i oto, mamy sukces. 

Bohaterowie sympatyczni, lecz trochę za mało charakterystyczni.  

Nie mogę nie wspomnieć o przepięknych zdjęciach, które nadają powieści prawdziwości, obok oczywistych walorów wizualnych (bo kto nie lubi zdjęć w książkach?).

Książkę polecam zwłaszcza młodzieży, ale i osobom, którym bliskie są książki fantastyczne, czy młodzieżowe. Fani Harrego Pottera powinni być usatysfakcjonowani. 

Przy okazji pokuszę się o porównanie z filmem, który miałam przyjemność obejrzeć. Warty obejrzenia, choć nie ulega wątpliwości, że wolę historię z książki. Historia w filmie została dość wiernie odwzorowana, jednak na końcu reżyser wplótł własne sceny. Nie wiem jak Wy, ale zazwyczaj wolę, aby filmy nie odbiegały od książek. 

Czas na podsumowanie. Może nie nazwę jej strzałem w dziesiątkę, ale w ósemkę jak najbardziej.Ocena: 8/10

6 komentarzy:

 1. To skoro jest ósemka to może kiedyś się skuszę ;) :*

  OdpowiedzUsuń
 2. Strzał w ósemkę już mi wystarczy :) I to zdjęcie- fenomenalne!

  OdpowiedzUsuń
 3. Początek książki mi się nie spodobał, film również. Chyba nie jest ona dla mnie. ;/

  Pozdrawiam, Jools and her books

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetne zdjęcie :D
  Mam ochotę na tę książkę, bo słyszałam o niej wiele dobrych rzeczy :D A Twoja recenzja utwierdziła mnie w przekonaniu, że warto sięgnąć po tę powieść :)
  Pozdrawiam! Dolina Książek

  OdpowiedzUsuń
 5. Jak dla mnie świetna :) Zakończenie może nieco mnie zawiodło, ale to nie zmienia faktu, że bardzo wciągnęła mnie fabuła książki. Obecnie jestem w trakcie lektury drugiego tomu i zapowiada się równie dobrze.
  Justyna z livingbooksx.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Czytałam, bardzo mi się podobała. Oo tak te zdjęcia były świetne ♥

  zabookowanyswiatpauli.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń