niedziela, 2 października 2016

Podsumowanie września i moje propozycje na jesieńNastała piękna, złota jesień, pora idealna dla książkoholików. Zanim opowiem o moich czytelniczych planach, zrobię krótkie podsumowanie września.

Jeżeli chodzi o książki przeczytane, to nie mam czym się pochwalić, znalazłam czas tylko na "Balladę o przestępcach" (recenzja).

Dużo lepiej przedstawia się kategoria: nabyte we wrześniu1) Dziewczyna w walizce - Raphael Montes

2) Kiedy odszedłeś - Jojo Moyes

3) Sobowtór - Tess Gerritsen

4) Błękitna krew - Harlan Coben

5) Dziewczyna z pociągu - Paula Hawkins

6) Ballada o przestępcach - Marcin Hybel (egzemplarz recenzencki)

7) Tajemnica zaginionej ślicznotki - Eduardo Mendoza (egzemplarz recenzencki)

8) Porwana Pieśniarka - Danielle L Jensen

9) Seria Percy Jackson - Rick Riordan

10) Dziewczyna z Summit Lake - Charlie Donlea (wygrana)

11) Zarzut - Steve Cavanagh (wygrana)

12) Zawsze ktoś patrzy - Joy Fielding

13) Lodowata pustka - Brian Freeman

Sześć książek to nowości wydawnicze :) 


Teraz najciekawsza część. Chciałabym przedstawić zestawienie idealnych (moim zdaniem) książek na jesień, a przynajmniej na październik. Większość z nich mam dopiero w planach, więc nie mogę jeszcze polecić, a zestawienie ma charakter czysto intuicyjny :)


Zacznę od pozycji must read, dla tych, którzy kochają również kino. W październiku wychodzą premiery ciekawych filmów, których nie obejrzę, dopóki nie przeczytam:

1) Dziewczyny z pociągu
2) Osobliwego domu Pani Peregrine 
3) Inferno 
Nie wyobrażam sobie jesieni bez przeczytania mrocznych kryminałów, czy thrillerów. Planuję przeczytać nowości:

1) Dziewczyna z Summit Lake "(...)dwa ty godnie temu brutalnie zamordowano Bekkę Eckersley, córkę wpływowego prawnika, osobę niezwykle pracowitą i ambitną. Mieszkańcy pobliskiego miasta, pogrążeni w żalu i niedowierzaniu, zbierają się i snują własne teorie. Policja trwa w osłupieniu. Początkowo dziennikarka Kelsey Castle zbywa tę historię. Z czasem jednak na jaw wychodzą detale odnośnie wyjątkowego bestialstwa, z jakim je popełniono, i starania, których niektórzy dokładają, by sprawa ucichła. Wszystko wskazuje na coś więcej niż tylko przypadkowe zabójstwo."

2) Zawsze ktoś patrzy "Bailey Carpenter – detektyw w renomowanej firmie prawniczej z Miami – jest inteligentna, pomysłowa i nieustraszona. Gdy w środku nocy śledzi mężczyznę unikającego płacenia alimentów, nie myśli o własnym bezpieczeństwie, skupiona na zbieraniu dowodów. Wtedy właśnie pada ofiarą gwałtu. Od tej chwili zaczynają ją nawiedzać koszmary i przywidzenia, których nie potrafi oddzielić od rzeczywistości. Strach nie pozwala jej opuścić progu domu. Wkrótce Bailey znajduje nowe zastosowanie dla porzuconej lornetki: obserwację lokatorów domu naprzeciwko. Ta pozornie niewinna rozrywka nabiera nowego znaczenia, gdy Bailey zauważa przystojnego sąsiada – a potem orientuje się, że to on obserwuje ją. A jeśli to właśnie ten człowiek, który zniszczył jej życie?"

3) Siostry (Clarie Douglas) "Abi cały czas nie może się pozbierać po tragicznej śmierci jej siostry bliźniaczki. Od wypadku minęło półtora roku, jednak nadal bierze antydepresanty, chodzi na terapię. Ale przede wszystkim widzi Lucy wszędzie: w oknie restauracji, na przejściu dla pieszych, biegnącą do autobusu… Chociaż dobrze wie, że nigdy już nie spotka siostry, nie ustaje w jej poszukiwaniach."

4) Siostry krwi (Graham Masteron) "Piąty tom cyklu o Katie Maguire. Fabuła tym razem skupia się na seryjnym mordercy, który za cel obiera sobie zakonnice. Jaką tajemnicę sprzed pięćdziesięciu lat kryją siostry i czemu padają ofiarami makabrycznych zbrodni? Tego będzie musiała dowiedzieć się Katie Maguire, zanim sama stanie się obiektem zainteresowania zabójcy."

5) Demonolodzy. Ed i Lorraine Warren (Gerald Brittle) "Książka Demonolodzy, która przez wiele tygodni znajdowała się na liście bestsellerów „New York Timesa”, ujawnia zdumiewające mechanizmy, które kryją się za wydarzeniami nadprzyrodzonymi i wyjaśnia, dlaczego opętanie czy nawiedzenie może spotkać każdego z nas. To wstrząsające archiwum Warrenów, wybitnych amerykańskich demonologów, tropicieli zjawisk mrożących krew w żyłach, jest dowodem na to, jak niewiele wiemy o świecie duchowym. Opisane tu wydarzenia stały się inspiracją dla twórców filmów Obecność i Obecność 2."

6) Laleczka (Hollie Overton) "Lili, uczennica liceum, zostaje porwana spod szkoły. Przetrzymywana w zamknięciu, przez osiem lat nie ma kontaktu ze światem. W tym czasie z dziewczynki staje się kobietą i matką. Pewnego dnia udaje jej się uciec. Powrót Lili jest sensacją, która wstrząsa lokalną społecznością. Dziewczyna uświadamia sobie, że dawne życie odeszło na zawsze. Teraz będzie musiała postawić swojego oprawcę przed obliczem sprawiedliwości i odbudować związki z ludźmi, których nie widziała przez wiele lat.Laleczka to nowe spojrzenie na historie porwanych i trzymanych w zamknięciu kobiet. Porwanie odciska na ofierze ogromne piętno. Ale co się dzieje, gdy zostaje uwolniona? Czy zacznie żyć na nowo, czy będzie szukać zemsty?"

7) Behawiorysta (Remigiusz Mróz) "Zamachowiec zajmuje przedszkole, grożąc, że zabije wychowawców i dzieci. Policja jest bezsilna, a mężczyzna nie przedstawia żadnych żądań. Nikt nie wie, dlaczego wziął zakładników, ani co zamierza osiągnąć. Sytuację komplikuje fakt, że transmisja na żywo z przedszkola pojawia się w internecie.
Służby w akcie desperacji proszą o pomoc Gerarda Edlinga, byłego prokuratora, który został dyscyplinarnie wydalony ze służby. Edling jest specjalistą od kinezyki, działu nauki zajmującego się badaniem komunikacji niewerbalnej. Znany jest nie tylko z ekscentryzmu, ale także z tego, że potrafi rozwiązać każdą sprawę. A przynajmniej dotychczas tak było…
Rozpoczyna się gra między ścigającym a ściganym, w której tak naprawdę nie wiadomo, kto jest kim."Dla tych, którzy czytali "Promyczka" nie będzie niespodzianką, że jesienią trzeba przeczytać "Gusa".


Nie może zabraknąć fantastyki. Wiem, że wyszło wiele ciekawych nowości, jednak zdecyduję się nadrobić Porwaną Pieśniarkę.
Na koniec pozycje, które przeczytałam, bądź czytam i już, z czystym sercem, mogę Wam polecić:

1) Dla lubiących powieści historyczne - Ballada o przestępcach
2) Dla lubiących czarny humor - Tajemnica zaginionej ślicznotki
3) I prawdziwa dzieło, które trzeba przeczytać - Małe życie. Po prostu trzeba.Życzę Wam pięknej, zaczytanej jesieni!

14 komentarzy:

 1. Percy! <3 Koniecznie niedługo musisz przeczytać, kochana. No i oczywiście Coben, w dodatku seria z Myronem, kocham całym sercem! :D Często przy kacu wracam do tej właśnie książki, zwłaszcza do jednego cytatu, który zawsze mnie rozbawi. :D
  Dziewczynę w walizce też kupiłam akurat we wrześniu. :)
  Widzę, że nie tylko u mnie wrzesień był mało czytelniczy, ale i tak dobrze, że coś udało nam się przeczytać.
  Pozdrawiam! <3

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przeczytam, przeczytam :) m.in. dzięki Tobie zainteresowałam się Riordanem. Coben, wiadomo - niezawodny :D Buziaki :*

   Usuń
 2. Mój wrześniowy wynik także jest baaardzo skromny, ale zakupiłam mnóstwo książek :) Twój stosik wygląda imponująco, ale tylko skusiłabym się na "Porwaną pieśniarkę".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też jestem jej ciekawa :) Skusiłam się na zakup, po wielu dobrych recenzjach. Pozdrawiam :)

   Usuń
 3. Plan na jesień - cudny. Życzę Ci zaczytania :)
  Na pewno skuszę się na "Osobliwy dom Pani Peregrine" i na "Dziewczynę z Summit Lake", i może jeszcze na "Demonologów" :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję! W takim razie życzę tego samego, udanej jesieni z książkami! :)

   Usuń
 4. Ale cudowne zdjęcia!
  Już od dawna zbieram się na kupno 'Małego życia'. Po Twoim poście już po prostu M u s z ę to zrobić :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję!Masz rację, MUSISZ! Zdecydowanie pozycja must read, myślę, że nie pożałujesz :) Uprzedzam - mało poręczna, do torebki nie weźmiesz ;)

   Usuń
 5. Uwielbiam kolekcjonować takie stosy książek, obietnic wspaniałego zaczytania i niesamowitych podróży. Fantastyczne propozycje czytelnicze. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oo tak.. w jesienne, długie wieczory, można odbyć wspaniałe podróże :) Pozdrawiam!

   Usuń
 6. Jestem niesamowicie ciekawa "Sióstr krwi" Mastertona :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja również! Mam nadzieję, że nasza ciekawość zostanie wkrótce zaspokojona ;)

   Usuń
 7. Niecierpliwie czekam na recenzję wszystkich pozycji :) Będę często zaglądać Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję i mam nadzieję, że uda mi się je wszystkie przeczytać i zdać relację! :)

   Usuń