wtorek, 11 października 2016

#22 "Tajemnica zaginionej ślicznotki" Eduardo Mendoza
Tytuł: Tajemnica zaginionej ślicznotki
Autor: Eduardo Mendoza
Wydawnictwo: Znak Literanova
Liczba stron: 344
Egzemplarz recenzencki


"Bardziej przenikliwy od Herkulesa Poirota, kreatywny w działaniu niczym Sherlock Holmes, bezkompromisowy w dążeniu do prawdy jak Mikael Blomkvist."Piąta część przygód damskiego fryzjera, kultowej już postaci, pióra Eduarda Mendozy. Fryzjer, posiadający przymioty, jakich nie mógłby się powstydzić niejeden detektyw, musi rozwikłać najcięższą sprawę w swojej karierze. Zostaje wrobiony w zabicie początkującej modelki Olgi Braxter. Bohater woli spędzić czas w szpitalu psychiatrycznym, w którym jest osadzony, niż trafić na długie lata do więzienia. Z pomocą przychodzą mu siostra Candida i jej współlokatorka Panna Westinghouse, która notabene jest transwestytą. W tym miejscu zaczyna się komedia pomyłek. Fryzjer uciekając przed policją, w scenerii pięknej Barcelony, próbuje się dowiedzieć, kto jest odpowiedzialny za śmierć pięknej kobiety i dlaczego, wybrano akurat jego do roli kozła ofiarnego. 

Kogoś, kto zna twórczość Mendozy, zapewne nie zdziwi moja ocena. To moja pierwsza przygoda z damskim fryzjerem, ale zapewne nie ostatnia! Niebanalny humor, momentami czarny. Bohaterowie kolorowi, wręcz kontrastowi. Wyobraźcie sobie, co może wyjść z takiego połączenia: fryzjer, bawiący się w detektywa, osadzony w szpitalu psychiatrycznym. Pomagają mu siostra prostytutka i grupa transwestytek, pragnących zmieniać świat. Brzmi śmiesznie, może wręcz żenująco? Śmiesznie jest, żenująco w ogóle, choć nie każdemu może odpowiadać humor i styl tej książki. 

Dawno nie spotkałam się z tak dobrym piórem. Mendoza ma piękny styl, książka nie jest nastawiona na komercje. Autor pod śmiesznymi anegdotami kamufluje aspekty polityczne i społeczne dotyczące Barcelony. Pokazuje świat, widziany z perspektywy tych biednych, momentami sfrustrowanych ludzi. Zabawne dialogi, niesamowite przygody, szybkie zwroty akcji. Istna komedia pomyłek, kryminał na wesoło. 
W tym miejscu chciałabym zwrócić uwagę na doskonały przekład Marzeny Chrobak.

Książkę podzielono na dwie części. W pierwszej czytamy o zmaganiach fryzjera, w celu wykazania swojej niewinności. W drugiej, przekonamy się co przyniosła przyszłość naszym bohaterom i jak zmieniła się Barcelona na przestrzeni kilkunastu lat.

Uśmiech nie schodził mi z twarzy. Z przyjemnością sięgnę po wcześniejsze przygody damskiego fryzjera. Przytoczę mój ulubiony fragment:

"Gdy rozpoczęliśmy przebudowę cel w części zamkniętej na korty do squasha i refektarza na kryty basen, znaleźliśmy szesnaście mumii dawnych przeorysz. I niech pan tylko posłucha: znaleziskiem tym nie chciały się zająć ani miejskie służby pogrzebowe, ani episkopat, ani Muzeum Archeologiczne, ani Muzeum Zoologiczne...nikt! Albowiem, pozwoli pan, panie detektywie, powiem mu jedno: w tym kraju dużo wolności, dużo wolności, ale biurokracja nadal kafkowska. No i po miesiącach chodzenia i proszenia szlag mnie trafił, za przeproszeniem, i powiedziałem sobie: ja wam pokażę. W dniu otwarcia klubu, na oczach wszystkich oficjeli i całej śmietanki, wystawiłem szesnaście mumii w loży z tabliczką: CZŁONKINIE HONOROWE."

Ocena: 8/10Dziękuję Wydawnictwu Znak LiteranovaBrak komentarzy:

Prześlij komentarz