czwartek, 9 sierpnia 2018

#63 "Wczoraj" Felicia Yap



Tytuł: Wczoraj
Autor: Felicia Yap 
Wydawnictwo: W.A.B.
Data premiery: 2 sierpnia 2018 r.
Liczba stron: 400 


W społeczeństwie funkcjonują dwa typy ludzi. Monosi, którzy pamiętają tylko jeden dzień wstecz oraz duosi, którzy pamiętają dwa dni. Duosi mają znaczną przewagę nad monosami, sprawują władzę, robią kariery. Swoje wspomnienia opisują w dziennikach, a każdy kolejny dzień rozpoczynają od nauki owych wspomnień.  Do rzadkości należą mieszane małżeństwa, jednak Claire i Mark stanowią taką parę. Mark jest pisarzem z aspiracjami do wejścia w świat polityki. Natomiast Claire cierpi na depresję związaną z chęcią dorównania mężowi.
Policja wyławia z rzeki zwłoki kobiety. Wkrótce puka do drzwi Marka, twierdząc, że łączył go romans z denatką. 


Świat Claire rozpada się na kawałki. Mark obawia się, że jego polityczne plany wezmą w łeb. Sięga do swojego dziennika - brak informacji, aby dokonał morderstwa. Czy oznacza to, że rzeczywiście nie zabił, czy tylko celowo o tym nie wspomniał? A może pamięta więcej niż chce przyznać? Jak dotrzeć do prawdy polegając tylko na dzienniku i pamięci krótkotrwałej? Tym bardziej, że policjant jest monosem podającym się za duosa, a więc pamięta mniej niż Mark. 




"Wczoraj" przeczytałam w pociągu, umilała mi czas w drodze. Od pierwszych stron zaintrygowała mnie kwestia pamięci bohaterów. Trudno wyobrazić sobie taki stan niepamięci. Trochę jak życie po omacku.  W książce podkreślano jednak atuty takiego życia - jeśli chcemy, możemy zapomnieć o przykrych wydarzeniach. W konsekwencji, każdy dzień jest czystą kartą, którą możemy zapisać na nowo.  Kłótnia w pracy? Po dwóch dniach już nikt nie będzie o niej pamiętał, chyba że zechce. Wydaje się, że relacje międzyludzkie byłyby bardzo spłycone, opisane tylko w dziennikach. Pamiętasz tylko to, co przyswoiłeś sobie z dziennika, zapisując w pamięci długotrwałej. W książce wyjaśniono skąd bierze się taki stan rzeczy.

Rozdziały czytamy z perspektywy czterech bohaterów: Claire, Marka, policjanta i zabitej kobiety. Kobiety, która pałała żądzą zemsty, bo pamiętała więcej niż inni. Kto był obiektem jej zemsty i dlaczego zginęła? Okazuje się, że sprawa bierze swój początek wiele lat temu. Tylko czy ktoś pamięta co się wydarzyło?



Ocena: 4,5/5



5 komentarzy:

  1. Brzmi interesująco, zwłaszcza ten wątek z pamięcią ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Przyznaję, że pomysł z pamięcią wyłącznie krótkotrwałą jest fascynujący... ale ja zwyczajnie nie lubię podobnych wątków. Więc chyba nie bawiłabym się zbyt dobrze podczas lektury;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Mam te książkę w planach :)Twoja wysoka jej ocena tym bardziej zachęca. Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Powinna mi się spodobać, więc wpiszę sobie na listę ;)

    OdpowiedzUsuń